Miasta partnerskie

Udostępnij na:

Czeska Karvina, węgierskie Szigethalom i od niedawna chińskie Yiwu – to trzy partnerskie miasta, które współpracują z Jaworznem.

Karvina to miasto położone w północno- wschodniej części Republiki Czeskiej, blisko granicy z Polską. Jest jednym z głównych ośrodków górniczych, który wraz z sąsiadującymi miastami tworzy okręg przemysłowy zwany Zagłębiem Ostrawsko-Karwińskim.

Karvina nie jest jednak tylko górniczym miastem. Znajduje się w niej również bardzo znane uzdrowisko- Darcov, które każdego roku przyciąga tysiące kuracjuszy. Miasto Karvina jest także ośrodkiem uniwersytecko-kulturowym.

Współpraca pomiędzy Jaworznem a Karviną rozpoczęła się końcem roku 1996 i dotyczyła wymiany w zakresie sportu i kultury. Miasta partnerskie z biegiem czasu poszerzały charakter wspólnych działań.

Więcej informacji o Karvinie można znaleźć na stronach: www.karvina.org (strona także w języku angielskim), www.karvina.cz (tylko w języku czeskim), www.darkov.cz – strona uzdrowiska (w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabskim)


Szigethalom jest miastem położonym w środkowych Węgrzech. To małe miasteczko liczące niewiele ponad 14 tysięcy mieszkańców prawa miejskie uzyskało nie dawno (2004).  Szigethalom nazywane jest „perłą wyspy Csepel”. W mieście zlokalizowane są dwie fabryki- samochodów ciężarowych i samolotów, które zapewniają większość miejsc pracy w mieście.

Środowisko naturalne daje wspaniałe możliwości do wypoczynku i rekreacji.

Współpraca między oboma miastami trwa od roku 2005.

Więcej informacji o Szigethalom można uzyskać na stronach:  www.szigethalom.hu  (strona tylko w języku węgierskim)


 Po tym jak w Jaworznie – Jeleniu powstało Centrum Handlu Hurtowego jaworznicka władza zainteresowała się również współpracą z Państwem Środka. Padło na miasto, z którego „nasi” Chińczycy pochodzą – Yiwu.

Pierwsze kontakty to sierpień 2010 roku. Polska delegacja, z prezydentem miasta na czele niespełna rok później udała się do Azji. Wizyta obejmowała Pekin, Szanghaj, Hangzhou i Yiwu, w którym odbywały się Międzynarodowe Targi Produktów Turystycznych.

Miasto Yiwu, położone jest w środkowej części prowincji Zhejiang, od zachodu graniczy z terenami nad rzeką Jangcy, a od wschodu leży największe miasto Chin – Szanghaj, mające bezpośredni dostęp do „Złotego Kanału” Oceanu Spokojnego. Yiwu jest w chwili obecnej największym centrum dystrybucji drobnych towarów na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy oraz inne międzynarodowe organizacje uznały Yiwu za największe centrum tego typu na świecie.

Oficjalna strona internetowa miasta english.yiwu.gov.cn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.