Zabezpiecz swój rower przed złodziejem!

Udostępnij na:

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego niestety rozpoczynają także swoją aktywność złodzieje jednośladów. Rower, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i pozostawiony na chwilę np. przed sklepem, kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic i garaży, w których przechowywane są jednoślady. Dlatego Policja w Jaworznie apeluje: zabezpiecz swój rower przed złodziejem! Najbliższy termin znakowania rowerów to 20 maja w czasie Święta Rodziny. Zapraszamy !

facebook button

Sezon rowerowy ruszył pełną parą, a wraz z nim… aktywność złodziei. Rowery zaparkowane w miejscach ogólnodostępnych stanowią dla nich łakomy kąsek. Niezabezpieczone rowery giną najczęściej spod sklepów, piwnic, balkonów, klatek schodowych oraz terenów posesji. Aby powstrzymać falę zjawiska stróże prawa apelują o ostrożność. Nie ma doskonałych form zabezpieczenia, jednak dzięki tym sposobom można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Policja w Jaworznie radzi więc:

 • przy zakupie roweru sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujesz,
 • zalecane jest sfotografowanie jednośladu i spisanie numeru identyfikacyjnego lub fabrycznego; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.
 • warto zastosować solidne zabezpieczenia piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady, a dodatkowo rower taki przypiąć,
 • przy pozostawianiu roweru w miejscu ogólnodostępnym, zostawiamy go w miarę możliwości w miejscu monitorowanym np. obok monitoringu miejskiego, w razie pozostawienia roweru bez opieki, nałożyć tzw. blokadę i postarać się mieć go na oku,
 • stosując zabezpieczenia przeciągnijmy je nie tylko przez koło, które łatwo można zdemontować, ale również przez ramę,
 • najlepiej zastosować profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i atestowanych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
 • użyć można linek rowerowych, odchodząc nawet na chwilę, przypiąć rower do nieruchomej części otoczenia, linka winna trzymać nie tylko koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem,
  jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania,
 • Przypominamy, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
 • Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru- kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.

W związku z dużą popularnością programu – “Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower” już po raz kolejny jaworznianie będą mieli okazję oznakowania swoich jednośladów. Najbliższy termin już 20 maja br. od godziny 15.00 do 19.00 w trakcie obchodów Święta Rodziny (parking obok budynku Straży Miejskiej, Plac Górników 5).

znakowanie rowerow 2017

Kolejne terminy znakowania rowerów:

 • 11 czerwca 2017 r. w godz. 14:00 – 18:00, w trakcie obchodów Dni Jaworzna, stadion przy ul. Moniuszki,
 • 23 czerwca 2017 r. w godz. 10.00 – 14.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,
 • 10 lipca 2017 r. w godz. 14.00 – 18.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,
 • 31 lipca 2017 r. w godz. 10.00 – 14.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,
 • 25 sierpnia 2017 r. w godz. 10.00 – 14.00, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przy ulicy Narutowicza,
Autor: KMP Jaworzno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.