Przybyli, zobaczyli i …posmakowali

Udostępnij na:

dzien otwarty zsp3 2017 (6)5 kwietnia uczniowie szkół gimnazjalnych mieli okazję przekroczyć progi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie. Przywitani przez uczniów szkoły, którzy w tym dniu poczuli się gospodarzami, mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną, kierunkami kształcenia, posmakować zawodów, które proponujemy na nowy rok szkolny. Atrakcją były nie tylko stoiska przygotowane przez uczniów i nauczycieli, ale także nietypowe lekcje matematyki, chemii czy fizyki. Można było rozwiązywać łamigłówki, naprawić poduszkowca albo wykonać doświadczenie chemiczne. Gimnazjaliści otoczeni opieką uczniów mogli zobaczyć jak wygląda szkoła, poszczególne pracownie, mieli okazję porozmawiać z nauczycielami, ale przede wszystkim dotknąć, posmakować zawodów, które na rynku pracy są dzisiaj szczególnie pożądane.

facebook button

Fryzjerzy, mechanicy, elektrycy opowiadali o swoich zawodach, prezentowali umiejętności. Na stoisku fryzjerskim można było zmienić sobie fryzurę. Uczniowie technikum usług fryzjerskich prezentowali sprzęt fryzjerski, ale także chwalili się osiągnięciami najlepszego ucznia Bartosza Warzechy- finalisty konkursów fryzjerskich, zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym uczniowie technikum pojazdów samochodowych eksponowali silniki, układ kierowniczy, ale największą atrakcją były prezentujące się w całej okazałości dwa piękne motocykle.

dzien otwarty zsp3 2017 (2)

dzien otwarty zsp3 2017 (1)

Mechanicy oferowali między innymi prace z programem AutoCad. W pracowni komputerowej można było stworzyć własny rysunek techniczny i dokonać jego wizualizacji w przestrzeni trójwymiarowej. Gimnazjaliści mieli także okazję dokonać pomiaru długości i średnic za pomocą suwmiarki czy mikrometru.Elektrycy przekonywali, że „elektryka prąd nie tyka”. Gimnazjaliści mogli dokonywać pomiarów za pomocą oscyloskopu, mogli zmierzyć rezystancję czy przyjrzeć się z bliska tablicom rozdzielczym a także podłączyć zasilanie.

Kandydaci na budowlańców rozpoznawali i nazywali materiały budowlane, ale także mogli zabłysnąć wiedzą, odpowiadając na przykład na pytanie, który z budynków w Polsce jest najwyższy.Ciekawie było również na stoisku handlowym. Tutaj gimnazjaliści mogli wydrukować paragon z kasy rejestrującej, metkowali towar czy odpowiadali na pytania branżowe.

I tak każdy kierunek to porcja wiedzy fryzjerskiej, mechanicznej, handlowej, budowlanej czy elektrycznej, ale także ciekawostki i argumenty, które podawali uczniowie, by przekonać młodszych kolegów, że na zawody, w których się kształcą, jest obecnie ogromne zapotrzebowanie.

dzien otwarty zsp3 2017 (5)

dzien otwarty zsp3 2017 (4)

Oprócz tego konkretnego smakowania zawodów gimnazjaliści mogli jeszcze posmakować je… matematycznie. I tutaj się działo. Fryzjerzy projektowali i dorysowywali fryzurę, wykorzystując symetrię osiową,kandydaci na budowlańców mieli okazję zbudować makietę domu i jego otoczenia oraz obliczali np. powierzchnie. Przyszli handlowcy wykonywali plakat reklamujący firmę, ale żeby nie było tak łatwo, musieli także pogłówkować i obliczyć na przykład podatek Vat. Zainteresowani mechaniką czy samochodami mogli także sprawdzić swoją wiedzę z marek samochodów i ich parametrów, a elektrycy uruchamiali insektoida. I kto ma jeszcze odwagę twierdzić, że matematyka to nudny przedmiot, przydatny tylko na maturze?

Podrażnione zawodami kubki smakowe można było podrażnić jeszcze bardziej słodkim co nieco a jeśli ktoś poczuł znużenie i chciał odpocząć od wszechogarniającej wiedzy zawodowej, mógł na sali gimnastycznej zagrać w kosza, albo nauczyć się poprawnej techniki rzutu osobistego pod czujnym okiem byłego zawodnika MCKiS Jaworzno i aktualnego sędziego piłki koszykowej.

Trzeba także dodać, że oferta kształcenia, z którą w tym dniu zapoznawała się, licznie w tym dniu przybyła młodzież gimnazjów, dotyczy nie tylko technikum. Zatem kandydaci na fryzjerów, sprzedawców, mechaników pojazdów samochodowych, murarzy, ale i elektryków czy ślusarzy mogą od września tego roku wybrać szkołę branżową I stopnia i w niej zdobywać wiedzę zawodową oraz doskonalić swoje umiejętności.

dzien otwarty zsp3 2017 (7)

dzien otwarty zsp3 2017 (3)

Gimnazjaliści chodzili, oglądali, z zainteresowaniem słuchali, ale też świetnie się bawili, gdyż to właśnie z myślą o nich przygotowana została niespodzianka- licytacja wiedzy. Wędrując po szkole, poszerzali jednocześnie swoją wiedzę na jej temat i co godzinę wymieniali ją na nagrody.

Uśmiech na twarzach młodzieży gimnazjalnej był dowodem na to, że szkoła, którą odwiedzili to miejsce przyjazne, nowoczesne i na pewno wychodzące naprzeciw oczekiwaniom współczesnego rynku pracy.

Na rok szkolny 2017/2018 przygotowaliśmy następującą ofertę kształcenia.

TECHNIKUM

  1. TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH z elementami wizażu.
  2. TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH z elementami bezpiecznej jazdy i drftingu.
  3. TECHNIK BUDOWNICTWA z e-kosztorysowaniem oraz projektowaniem wnętrz lub krajobrazu.
  4. TECHNIK MECHANIK z komputerowym wspomaganiem produkcji (CAD/CAM/CNC)
  5. TECHNIK HANDLOWIEC z elementami psychologii biznesu.
  6. TECHNIK ELEKTRYK z zastosowaniem technik informatycznych w elektrotechnice.

BRANŻOWA SZKOŁA  I STOPNIA

  1. Fryzjer.
  2. Sprzedawca.
  3. Murarz-tynkarz.
  4. Mechanik pojazdów samochodowych.

Klasa wielozawodowa (np. elektryk, piekarz, kucharz, cukiernik, lakiernik, blacharz samochodowy, ślusarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, fotograf, elektromechanik)

dzien otwarty zsp3 2017 (8)

Autor: Anita Marcisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.