Pejzaże Jana Ziarki

Udostępnij na:

ziarko obrazy (2) (Medium)Od 5 lipca do 30 sierpnia w Muzeum Miasta Jaworzna oglądać można wystawę malarstwa Jana Ziarki pt. „Pejzaże”. Serdecznie zapraszamy!

facebook buttonJan Ziarko – urodził się 3 grudnia 1920 roku w Krzeszowicach. Od dzieciństwa aż do końca swojego życia mieszkał w Jaworznie. W latach trzydziestych ukończył szkołę zawodową w Maczkach jako tokarz – frezer i podjął pracę w kopalni „Piłsudski”. Po II wojnie światowej ukończył technikum górnicze i został instruktorem zawodu w miejscowej Zasadniczej Szkole Górniczej. Czynnie udzielał się również w życiu społecznym i politycznym Jaworzna.

Od najmłodszych lat lubił rysować i malować. Swoje predyspozycje pogłębiał przez samokształcenie, obserwując przyrodę, przeglądając dostępną prasę i książki o tematyce malarstwa, a w szczególności zagadnienia perspektywy. W latach dorosłych w wolnych chwilach aż do późnej starości malował obrazy farbami olejnymi. Były to prace przedstawiające przede wszystkim pejzaże o różnej tematyce, wszystkich pór roku, widoki górskie, marynistyczne itp. Lubił także malować martwą naturę, kwiaty. Znaczna część prac została pozyskana przez przyjaciół i znajomych oraz rodzinę. Dotarły one nawet do Australii i USA.

Poza malowaniem wykonał również kilkanaście prac z metaloplastyki użytkowej jak: abażury, kinkiety, świeczniki czy obramowania luster. Zmarł mając 94 lata.

ziarko obrazy (1) (Medium)

Autor: Adrian Olszewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.