Budżet obywatelski w Jaworznie: duży postęp, ale jeszcze pole do poprawy

Udostępnij na:

jboW okresie od maja do listopada 2015 r. Stowarzyszenie Bona Fides z Katowic prowadziło monitoring wdrażania budżetu obywatelskiego w Jaworznie. Sprawdzano jakość całej procedury, ale także to czy wzięto pod uwagę rekomendacje wypracowane w wyniku monitoringu zeszłorocznej edycji. Wyniki badania pokazują, że co prawda sporo niedociągnięć w całym procesie jest, ale i tak Jaworzno można pochwalić.

W całości jaworznickiego budżetu obywatelskiego można znaleźć wiele pozytywów jak choćby to, że urzędnicy wzięli pod uwagę rekomendacje wypracowane w ramach zeszłorocznego monitoringu i wprowadzili zmiany do regulaminu, co miało na celu usprawnienie realizacji procedury. Z radością możemy powiedzieć, że udało się ten cel zrealizować i miastu Jaworzno za budżet obywatelski można wystawić ocenę pozytywną.

facebook buttonAutor raportu nadal dostrzega spore pole do poprawy. Po mimo dobrze zaplanowanej procedury, nie obeszło się  bez wpadek. Największą z nich było miesięczne opóźnienie ogłoszenia wyników wyboru zadań do realizacji, wynikające z konieczności weryfikacji danych głosujących. W jednym z obszarów doszło do kuriozalnej sytuacji, gdyż skład zespołu weryfikującego wnioski właściwie rodził konflikt interesów.

- Bardzo nas cieszy wzrost liczba głosujących oraz to, że lepiej udało się wykorzystać pulę pieniędzy jaka była przeznaczona na  ten cel. Pokazuje to, że budżet obywatelski w Jaworznie zmienia się na lepsze – mówi Marcin Germanek koordynator projektu „Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie” finansowanego ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla demokracji. Nadal jednak widzimy kilka niedociągnięć i naszym zdaniem warto wprowadzić ulepszenia – dodaje Germanek.

Takie, autor raportu Ryszard Skrzypiec, wskazuje w swoich rekomendacjach. Jego zdaniem, aby usprawnić budżet obywatelski w Jaworznie urzędnicy powinni:

 • zmienić system podziału puli środków pomiędzy obszary konsultacyjne tak, aby zmniejszyć różnice pomiędzy nimi
 • rozwijać system wsparcia wnioskodawców
 • położyć większy nacisk na dialog z mieszkańcami i lepszą komunikację.

Tak ulepszona procedura oraz doświadczenia z lat ubiegłych mogą sprawić, że jaworznicki budżet obywatelski będzie można zaliczyć do tych najlepszych. Warto to zrobić, bo widać, że mieszkańcy chcą brać w nim udział. Korzyść zatem odniosą wszyscy – podsumowuje Germanek.

Monitoring prowadzony był w ramach w ramach projektu Skontroluj jak działa budżet obywatelski w twojej gminie finansowanego ze środków EOG w ramach Programu Obywatele dla demokracji.

Raport_Jaworzno JBO 2016 – PDF

 Autor: (ipra)

Lista komentarzy:

 1. JBO Future
  5 kwietnia 2016 at 10:59

  Dawno takich bzdur nie czytałem. Podstawowym problemem JBO są placówki oświatowe.
  Obniżenie wieku głosujących oraz wpływ dyrektorów na wyniki głosowania w zasadzie wyklucza wszystkie inne wnioski. Placówki oświatowe powinny być finansowane ze środków Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych lub innych grantów a nie JBO.
  Prosty przykład:
  Składa nawiedzona – podpuszczona mama wniosek o plac zabaw, bo jej dziecko nie ma gdzie się bawić. Dyrektor placówki w tygodniu, teraz w okresie 2 tygodni głosowania organizuje spotkania z rodzicami /wywiadówki/ i rozdaje wypełnione wnioski. Jak się dogada z ościennymi placówkami, że w tym roku my, w przyszłym wy, a za 2 lata przedszkole, to nie szanse projektów obywatelskich maleją do zera..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.