Jaworznianin.pl na rowerze: Szlakiem kilku ciekawych panoram

Udostępnij na:
Jaworznianin.pl na rowerze: Kamieniołom Orka

Jaworznianin.pl na rowerze: Kamieniołom Orka

Jaworznianin.pl na rowerze: Krótka, ok. 10,5 km trasa rowerowa szlakiem kilku ciekawych panoram. Trasa nie jest specjalnie trudna. Warto więc wybrać się na rowerze szczególnie na weekendowe, rodzinne wypady, bądź na rowerowy piknik. Szlaki rowerowe w Jaworznie powinny Wam się spodobać.

Naszą wyprawę rozpoczynamy przy kościele sw. Jana Kantego na Niedzieliskach. Przecinamy ulicę Wiejską na wprost od wjazdu na teren kościoła i polną trasą, przez łąki, kierujemy się w stronę kamieniołomu Sodowa Góra. Prowadzą tam dwa szlaki rowerowe – czarny i czerwony.


Pokaż Jaworznianin.pl na rowerze: Szlakiem fajnym panoram na większej mapie

Dojeżdżamy do wjazdu na teren kamieniołomu – Geosfera. Tutaj z pewnością czeka nas dłuższy postój, który wykorzystać można na obcowanie z przyrodą. Figury prajaszczurów i tysiące roślin – to główne atrakcje tego miejsca. Po odpoczynku Geosferę opuszczamy w tym samym miejscu, w którym wjechaliśmy na teren kamieniołomu.

Na terenie kamieniołomu znajdziemy odlane z brązu modele triasowych kręgowców, w tym m.in. nothosaura, którego kości znaleziono w kamieniołomie. Jaszczur mający średnio ok. 3 metrów długości żyło ok. 230 mln lat temu. Zwierze prowadziło aktywny tryb życia – na granicy lądu i morza. Specjaliści porównują go do współczesnej foki. Potrafił szybko nurkować i wynurzać się.

Kontynuujemy jazdę szlakiem czarnym, czyli ścieżką rowerową wzdłuż ulicy świętego Wojciecha. Skręcamy w prawo przy starym śladzie tej drogi. Spragnieni pięknych widoków jedziemy dalej, pod górkę, śladem dawnej drogi, aż do starego wiaduktu. Wkrótce w tym miejscu pojawi się nowa kładka pieszo-rowerowa. Zachowajcie w tym miejscu ostrożność. Można tutaj podziwiać piękny krajobraz na elektrownię, Śląsk oraz Zagłębie.

geosfera2

Wracamy z powrotem i podążamy dalej zgodnie ze wskazaniami czarnego szlaku, odbijając w prawo na Powierzchniowy Pomnik Przyrody Sasanka. Sasanek już tam nie znajdziemy. Nie ma ich od lat. Szczęśliwie każdy podążający naszym szlakiem mógł zobaczyć te rośliny w … Geosferze.

Powierzchniowy Pomnik Przyrody Sasanka został utworzony decyzją Wojewody Katowickiego w 1981 roku. Jego powierzchnia to 13,56 ha. Był miejscem, w którym rosła sasanka otwarta – roślina ściśle chroniona. Od lat nie ma jej już w tym miejscu. Powód? M.in. wykopywanie roślin.

Przejeżdżając przez rezerwat natkniemy się na drugi ciekawy punkt widokowy. Mały wzgórek na środku pola daje kapitalną panoramę lasów Bukowna, można też dostrzec m.in. Elektrownię Siersza.

panorama1

Zjeżdżamy dalej wzdłuż kamieniołomu. Tutaj kolejna przerwa – panorama z góry kamieniołomu. Dojeżdżamy do drogi wyjazdowej z kamieniołomu, dalej czerwonym szlakiem podążamy aż do zrekultywowanego terenu po byłym zakładzie cementowni Szczakowa w Pieczyskach. Stąd dojeżdżamy ulicą Płetwonurków wprost do wjazdu na teren Centrum Nurkowego „Orka”. Tutaj proponujemy krótki odpoczynek na podziwianie pięknego krajobrazu oraz przyglądanie się rybką pływającym w zalanym kamieniołomie.

Centrum Nurkowe Orka, zwane również Koparki, to zalany kamieniołom, w którym do niedawna znajdowały się m.in. zalane koparki, oraz inne urządzenia związane z prowadzoną eksploatacją kamieniołomu. Znajdował się tam też zatopiony samolot. Koparki były mekką dla nurków. Obecnie teren przejmuje nowy właściciel. Prawdopodobnie miejsce to pozostanie rajem dla nurków.

Wracamy ulicą Płetwonurków aż do samego jej początku [skrzyżowania z ulicą Jana III Sobieskiego]. Naszym oczom ukazują się niezwykłe ruiny po cementowni [robią wrażenie!].

jaworznianin_pl_cementownia (4)

My odbijamy w prawo i wzdłuż kamieniołomu podążamy zielonym szlakiem. To najtrudniejszy odcinek tej przyjemnej, piknikowej trasy. Około 600 metrów pod górkę może dać się we znaki. Nagroda jest jednak przednia – najpierw punkt widokowy nad zalanym kamieniołomem, a kilkadziesiąt metrów dalej miejsce wypoczynkowe.

panorama2

Jakie znasz inne ciekawe punkty widokowe w Jaworznie, które poleciłbyś rowerzystom? Skomentuj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.