GEOsfera pozostanie bezpłatna. Będą jaszczury, plaża z leżakami i nowe parkingi!

Udostępnij na:
Geosfera w Jaworznie

Geosfera w Jaworznie

Tłumy mieszkańców Jaworzna (i nie tylko!) odwiedzają GEOsferę. W miniony weekend, gdy pogoda dopisywała, trudno było znaleźć wolne miejsce parkingowe. GEOsfera to ciągle plac budowy. Co jeszcze się tu zmieni?

Wśród pytań, które w ostatnim czasie nam zadano były m.in. czy miasto planuje pobierać opłaty za wstęp na teren kamieniołomu. Takie wątpliwości zaczęło budzić ogrodzenie, które otoczyło teren GEOsfery. Jak jednak zapewniają urzędnicy nie ma planu wprowadzenia opłat.

Będzie kładka pieszo-rowerowa

Jest za to szereg rzeczy, które jeszcze czekają na realizację. Jak na przykład kładka rowerowo-piesza, która ma się znaleźć w miejscu usuniętego niedawno wiaduktu nad starym śladem ulicy św. Wojciecha. Na razie jednak nie wiadomo kiedy powstanie. - Jeśli dostaniemy dotację z rezerwy subwencji ogólnej to w tym roku. Jeśli nie, to w przyszłym – informuje Tomasz Tosza, z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Geosfera w Jaworznie

Geosfera w Jaworznie

Plaża, leżaki, jaszczury

Co jeszcze będzie zrobione w ramach pierwszego etapu prac? – Montaż jaszczurów – 12 sztuk rzeźb z brązu, diorama wewnętrzna – rekonstrukcja dna morskiego, w ramach prac uzupełniających I etapu: plaża z leżakami i elementami placu zabaw, toalety, uzupełnienie szlaków pieszych, taras widokowy przy budynku dydaktycznym, doświetlenie ogrodu sensorycznego – wylicza Agnieszka Bartyzel, naczelnik Biura ds. Geologii.

W ramach drugiego etapu ma powstać budynek GEOsfery, czyli centrum wystawienniczo-dydaktyczne. Jego budowa ruszy jednak dopiero, gdy miasto pozyska na niego środki zewnętrzne.

Co z małą gastronomią i parkingami?

Na razie tłumy odwiedzające kamieniołom narzekają na brak małej gastronomii. Czy ten stan się zmieni? - Trwają rozważania na temat formy i lokalizacji z uwagi na ograniczenia projektowe i planistyczne – informuje Bartyzel.

Wiele osób dostaje się na teren GEOsfery własnym samochodem. Pojawił się więc problem z parkowaniem, bo w rejonie GEOsfery powstał tylko jeden, niewielki parking. - Istniejący parking przeznaczony jest wyłącznie do obsługi zorganizowanych grup podróżujących autokarami. W bezpośrednim sąsiedztwie GEOsfery powstaną dodatkowe dwa miejsca parkingowe o znacznie większej powierzchni – zapewnia Bartyzel.

Odwiedziłeś już GEOsferę? Jak Ci się podoba? Czego brakuje? Podziel się wrażeniami!

Lista komentarzy:

 1. mieszkaniec
  2 kwietnia 2014 at 13:04

  Szkoda że tam sie nie da dojsc w cywylizowanych warunkach spacerem z centrum. Pozostaje auto lub autobus.

 2. Hawkmoon
  2 kwietnia 2014 at 18:15

  Mamy nieoficjalną informację o przyznaniu dofinansowania – na kładkę pieszo-rowerową i takiż ciąg prowadzący od Warpia na Sadową.
  Kwota dotacji będzie potwierdzona pod koniec kwietnia. Czyli wszystko powinno powstać do wczesnej jesieni.

 3. mieszkaniec
  2 kwietnia 2014 at 22:30

  To świetnie!

  Swoją drogą aż miło przejsc sie Grunwaldzką przy posadzonych drzewach. Pomimo ze jeszcze nie zakwitły to i tak fajniutko. Mysle ze w niektorych miejscach tez mozna by pokusic sie o posadzenie :) Jeszcze z kameralizowac centrum bardziej i az milo bedzie spedzac tam czas. Mysle ze to wlasnie to glowny powód dlaczego w naszym miescie najmniej ubywa sposrod reszty miast – bo az zal wyjezdzac z miasta ktore z dnia na dzien pięknie a przestrzen miejska sluzy ludziom!

 4. Name
  2 kwietnia 2014 at 22:43

  Pełna zgoda z mieszkańcem, miło patrzeć jak miasto z dnia na dzień pięknieje :)

 5. Jaworznianin.pl
  2 kwietnia 2014 at 22:58

  Znakomita wiadomość!:)

 6. ulka
  2 kwietnia 2014 at 23:13

  Kładka rowerowo-pieRWsza:)))))

 7. ania
  2 kwietnia 2014 at 23:14

  Tłumy (…) odwiedza:)))))))))))

 8. Rekin
  2 kwietnia 2014 at 23:51

  Co to jest nieoficjalna informacja? Czy dofinansowanie jest, czy go nie ma? Sądząc po ksywce, chyba pisał to jakiś magistracki urzędas, snujący kolejną mętną wizję „sukcesu” miłościwie nam panującego na jaworznickich włościach, przy wtórze dyżurnych kundelków piejących pochwalne hymny na jego cześć i chwałę.
  Informuję, że nie życzę sobie odpowiedzi na mój post, a jeśli takowa się pojawi, niech jej autor czuje się olany ciepłym sikiem parabolicznie zza winkla.

 9. Anonim
  3 kwietnia 2014 at 10:16

  Do mieszkańca !
  Przejdź się również ulicą 3 Maja w kierunku centrum. Zobaczysz wycięte, przycięte bez łady i składu drzewa. W tym kasztanowiec przy bloku niedaleko Placu Jana

 10. delsey
  3 kwietnia 2014 at 11:24

  a ja mam pytanie do Pana hawkmoon to to chyba ktoś kto wie dużo) ,miejsce cudne, fajne, ale po co ten żwirek na ścieżkach, na rolkach, hulajnogach z dziecmi nie ma szans, wózek inwalidzki nie mieści się na ścieże, rowerem dzieciakom cieżko, nie dałoby rady coś z tym zrobić

 11. jaworzniak
  5 kwietnia 2014 at 14:41

  A pozostałe dzielnice to co!? To nie Jaworzno? jakoś nie widac by piekniały. Wszędzie to samo dziadostwo i bród koślawych ulic i chodników, brudne zapyziałe elewacje bydynków. A przed dworcem kolejowym w Szczakowej jak jest? To nie Jaworzno? gratuluje samozadowolenia, no chyba że chodzą te 200 m po ul. Grunwaldzkiej i jest cacy!

 12. .
  5 kwietnia 2014 at 14:56

  akurat Geosfera nie jest w centrum jaworzna…

 13. Max
  11 maja 2014 at 11:14

  Wszystko ładnie pięknie, tylko co z ludźmi z poza Jaworzna. Jak znaleźć mapę dojazdu, przecież nigdzie na mapie czy nawigacji nie ma Geosfera czy Góra Sadowa. Jak tam dotrzeć wiedzą tylko Jaworznianie, chyba, że miało tak być ;-)

 14. mar
  11 maja 2014 at 12:04

  Racja, tyle, że trudno chyba mieć do kogokolwiek jakieś o to pretensje? Bo do kogo? Za co konkretnie?

 15. patrzący
  12 maja 2014 at 09:48

  I jak zwykle brakuje drobiazgów typu brak przejścia na jezdni pomiędzy przystankami.

 16. Bulgar
  12 maja 2014 at 15:39

  patrzący – będzie przejście (może nawet światła) , projekt jest cały czas w realizacji.

 17. Roksana
  22 czerwca 2014 at 12:35

  A z kąd ty jesteś z Ciemiesnej czy z Jaworzna? Bo my na geosfere zawsze chodzimy z centrum na nogach i spowrotem i nie mamy z tym problemu….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.