Niezbędnik Obywatela : Jaworznicki Budżet Obywatelski

Udostępnij na:
Niezbędnik obywatela

Budżet Obywatelski nie ma służyć rozdawaniu tylko i wyłącznie pieniężnych grantów. To narzędzie, które w dłuższej perspektywie ma stworzyć społeczeństwo obywatelskie, które weźmie odpowiedzialność za rzeczywistość ją otaczającą.

Nie przypadkowo dzisiaj w naszym niezbędniku znalazł się temat poświęcony Jaworznickiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Jesteśmy na pograniczu. Z jednej strony rozpoczynają się przetargi na realizację wybranych zadań w pierwszej edycji oraz ruszają pracę nad zasadami kolejnej.

Od przeszło 20 lat mamy w Polsce demokracje. To wciąż jednak kultura demokratyczna nie wykształciła się na wysokim stopniu. Widać to po języku którym operujemy. Władza to „oni, radni prezydent”, „oni to wiedzą jak rządzić”. Nie! Prezydent, radni to nie władza a jedynie nasi przedstawiciele.

W skrócie budżet obywatelski polega na tym, że prezydent wydziela pewną sumę pieniędzy o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. O tym jak to wygląda w praktyce w Jaworznie kilkanaście linijek niżej.

Jednak w tym podziale budżetowych środków zapomina się o rzeczy najważniejszej w budżecie obywatelskim. To nie ma być system pieniężnych grantów. To narzędzie, które w dłuższej perspektywie ma stworzyć społeczeństwo obywatelskie, które weźmie odpowiedzialność za rzeczywistość ją otaczającą. I to jest najważniejsze.

Jak to wygląda i działa w praktyce w naszym mieście?

Na razie Jaworzno, jako społeczeństwo, wciąż stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie. Ale nie ukryć, że robi to bardzo dobrze. Choć w tej materii jest jeszcze wiele do zrobienia.

W praktyce wygląda to tak (tak było rok temu tak ma być i w tym). Gdzieś na przełomie pierwszego i drugiego kwartału Rada Miasta przyjmuję uchwałę o tzw. budżecie obywatelskim. Miasto jest podzielane na obszary konsultacyjne. Wynika to ze specyfiki miasta jak i z faktu, żeby w jak największym obszarze miasta zrealizować pomysły mieszkańców.

Tuż przed wakacjami mieszkańcy składają swoje propozycję pomysłów. Każdy pomysł powinien musi być poparty popisem 15 innych mieszkańców danego obszaru. Wszystko po to aby pokazać, że już na wstępnym etapie jest większe zainteresowanie mieszkańców danym pomysłem.

Co ważne projekty mogą zgłaszać już mieszkańcy, którzy ukończyli 15 rok życia.

Później przez okres wakacji następuje weryfikacja projektów. Na czym to polega. Sprawdzane są złożone projekty pod względem formalnym. Po pierwsze i najważniejsze czy w ogóle realizacja danego zadania leży w kompetencjach miasta. Przykład. W ramach budżetu obywatelskiego nikomu nie zostanie wyremontowanie prywatne mieszkanie. Tak samo ważne jest, aby realizowany projekt obywał się na terenach należących do miasta.

Nikt jednak nie weryfikuje pomysłów pod katem fajny czy beznadziejny. Ta weryfikacja dokona się na poziomie głosowania, które zawsze odbywa się po zakończeniu wakacji we wrześniu. Potem projekty, które zostaną wybrane w ramach głosowania są realizowane w kolejnym roku budżetowym. Czyli jeśli, głosowaliśmy w 2013 to teraz nasze projekty które wybraliśmy będą realizowane w 2014.

I kwestia jakże ważna dla budżetu obywatelskiego, czyli budowanie społeczeństwa obywatelskiego i więzi między mieszkańcami. Bo budżet obywatelski ma być także pretekstem do tego by mieszkańcy się spotykali i rozmawiali o tym co ich otacza. O tym co poprawić a co udało się zrobić. W dalszej perspektywie budżet obywatelski ma w mieszkańcach wykształcić naturalną skłonność do przejmowania odpowiedzialności za swoje miasto i umiejętność włączania się w proces decydowania o jego kierunkach rozwoju.

To taka wizja przyszłości. Osobiście uważam, że na ten rok najważniejszym celem budżetu obywatelskiego powinno być stworzenie jeszcze większej przestrzeni do dyskusji. Nie tylko na poziomie administracja-mieszkańcy ale także na poziomie mieszkańcy-mieszkańcy.

„Niezbędnik Obywatela” – czyli podręczna ściągawka dla wszystkich, którzy chcą się angażować w życie naszego miasta, ale czasem nie wiedzą jak to zrobić

autor: Dawid Serafin

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.