Niezbędnik Obywatela: Radni nasi przedstawiciele

Udostępnij na:

Niezbędnik obywatela

Widzicie jakieś niedogodności w swoim najbliższym otoczeniu? Niestety praca czy inne obowiązki nie dają wam możliwości zadziałania w celu polepszenia sytuacji? Nic bardziej prostszego. Wystarczy tylko chwil na rozmowę z radnym. On powinien zadziałać

Na początek kilka słów teorii. Kim jest radny? To nikt więcej nikt mniej jak przedstawiciel mieszkańców w Radzie Miasta. Choć czasem radni dumnie mówią o sobie, że są przedstawicielami władzy lokalnej. Dla mnie osobiście, są to osoby, które mają trzymać rękę na pulsie tak by mieszkańcom żyło się w mieście lepiej. Za to też między innymi dostają diety.

Zgodnie ze ślubowaniem, które składają radni są oni zobowiązani do aktywnego działania na rzecz miasta nie tylko podczas sesji i obrad komisji, ale także, na co dzień.

Obecnie w Jaworznie mamy 23 radnych. Czego możemy od nich oczekiwać i jak na nich wpływać? Podstawową zasadą działania radnego, jaką jako mieszkańcy miasta powinniśmy od nich oczekiwać jest jawność działania. Polega to między innymi na tym, aby radny umiał każdą podejmowaną przez siebie decyzję wpływającą na kształt miasta uzasadnić.

Dlatego każdy z mieszkańców ma prawo podejść do radnego i zadać proste pytanie: dlaczego pan radny tak głosował a nie inaczej? Niestety nasza lokalna rzeczywistość uczy nas ostatnio, że uzyskanie odpowiedzi od wielu radnych odpowiedzi na tak zadane pytanie kończy się mizernym skutkiem.

Tyle jeśli chodzi o teorię

Rady zadziała za Ciebie

Co zrobić kiedy coś nas denerwuje, a chcemy żeby radny który jest z naszej dzielnicy czy okręgu wyborczego zadziałał w tej sprawie? Musimy z nim porozmawiać. Każdy z mieszkańców ma prawo do rozmowy z radnym i przedstawienia mu swojego problemu. Radny jeśli tylko jest to w zakresie jego kompetencji i ma możliwości działania powinien sprawą się zainteresować.

Dobra rada, jeśli rozmawiacie z radnym o problemie ustalcie z nim termin kiedy możecie liczyć na odpowiedź. Wszystko po to by sprawa nie rozwlekła się w czasie. Świetnym pomysłem jest też prośba aby radny na kawałku papieru napisał wam do kiedy ma zamiar uporać się z problemem. Taka obietnica złożona na piśmie może dodatkowo mobilizować radnego do działania. Trzeba jednak pamiętać, że taki podpis to jest tylko jego dobra wola.

Kiedy najlepiej porozmawiać z radnym? Są dwie dogodne sytuacje: jedna to sesja Rady Miasta a druga dyżur radnego. Sesje najczęściej obywają się raz na miesiąc i zazwyczaj w godzinach pracy mieszkańców. Dyżury radnych odbywają się praktycznie przez cały miesiąc w godzinach popołudniowych. Niektórzy radni pełnią także dyżury telefoniczne. Z listą dyżurów można zapoznać się poniżej.

Trzeba jednak pamiętać, że dyżury radnych są ich dobrą wolą. Nie ma, bowiem takiego zapisu prawnego, który nakazywałby radnym taki obowiązek.

Radni jednak zgodnie z art23. Ustawy o samorządzie lokalnym mają obowiązek utrzymywania stałego kontaktu z mieszkańcami i przedstawiania ich postulatów organom gminy.

Co dla nas w praktyce wynika z tego zapisu? Że wszystkie nasze postulaty, które zgłaszamy do radnych mają zostać przedstawione odpowiednim organom samorządowym. Najczęściej radni przekazują je prezydentowi za pomocą wystąpień podczas sesji (interpelacje radnych).

Nie jest także powiedziane, że każdy postulat zgłoszony przez nas do radnego zostanie od razu spełniony. Trzeba pamiętać, że miasto jest to organizm bardzo złożony i realizacja naszych postulatów może być zależna od wielu czynników.

W takim przypadku radny powinien się z nami spotkać i szczegółowo wytłumaczyć, dlaczego nasz pomysł czy propozycja nie mogą zostać teraz zrealizowane.

Pamiętajmy. Po to wybraliśmy radnych, aby nas reprezentowali. Dlatego jako mieszkańcy mamy prawo wymagać by robili to jak najlepiej.

„Niezbędnik Obywatela” – czyli podręczna ściągawka dla wszystkich, którzy chcą się angażować w życie naszego miasta, ale czasem nie wiedzą jak to zrobić

Obecna lista radnych

Dyżury radnych – masz problem skontaktuj się z nimi

autor: Dawid Seafin

Lista komentarzy:

  1. mj
    2 lutego 2014 at 20:20

    Mieszkam na Gigancie i jakoś nie zauważyłam działalności radnego na konto naszego osiedla….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.