Niezbędnik Obywatela: obrady sesji, zabierz głos i zmień miasto

Udostępnij na:

Niezbędnik obywatela

Patrzysz na nasze miasto i widzisz jego niedoskonałości. Być może irytuje cię zaniedbany park czy od dawna nie wyremontowany chodnik. A może masz pomysł, co mogłoby usprawnić życie mieszkańców Jaworzna? Nie wahaj się, przyjdź na sesję i zabierz głos! To twoje prawo!

Sesja to nic innego ja spotkanie wszystkich radnych w celu podejmowania wspólnych decyzji dotyczących naszego miasta. Myli się jednak ten, kto uważa, że sesje są wyłącznie dla radnych. Tak nie jest! I choćby ktoś próbował zaklinać rzeczywistość, fakt pozostanie faktem – mieszkaniec ma prawo nie tylko być na sesji, ale także zabierać na niej głos i wypowiedzieć się w tematach związanych z miastem czy wyrazić opinię na temat samych radnych.

Gwarantuje nam to Konstytucja (art.61), a także Ustawa o dostępie do informacji publicznej (art.11b), Ustawa o samorządzie gminnym, a także Statut Jaworzna, który daje nam możliwość bezpośredniego udziału w sprawowaniu władzy. To tyle o samej podstawie prawnej.

” Mieszkańcy miasta uczestniczą w sprawowaniu władzy publicznej bezpośrednio, w drodze wyborów i referendum, lub za pośrednictwem organów miasta” Statut Miasta Jaworzna

Dlaczego warto?

Na sesji w jednym miejscu pojawiają się najważniejsze osoby decydujące o sprawach miasta: prezydent, radni, naczelnicy poszczególnych wydziałów, prezesi miejskich spółek. Przykłady wielu mieszkańców pokazują także, że ma to sens. Warto też zauważyć fakt, że wielu mieszkańców miasta ogląda sesje dzięki transmisji internetowej. Oglądalność dochodzi czasem kilku tysięcy osób.

Trzeba zaznaczyć, że to dzięki wnioskom złożonym przez mieszkańców udało się w mieście wprowadzić budżet obywatelski czy obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. To m.in. zabieranie głosu na sesjach przez mieszkańców i ich późniejsza współpraca sprawiła, że w takim a nie innym kształcie powstały szlaki rowerowe. To w końcu dzięki wnioskom mieszkańców udało się poprawić jakość życia w wielu miejscach Jaworzna.

Przemów, a nie gadaj! – czyli jak działamy w praktyce

Jak to wszystko funkcjonuje w praktyce? Bardzo prosto. Warto pamiętać o jednym. Musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć naszym wystąpieniem. Jaką konkretnie sprawę związaną z funkcjonowaniem miasta i jego mieszkańcami chcemy poruszyć lub jaki pomysł poddać pod realizację. To niezbędne minimum, od którego dobrze jest wyjść.

Kiedy już wiemy co chcemy zaprezentować na sesji pozostaje nam na nią poczekać. W naszym mieście sesje zwyczajowo odbywają się w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 9. Choć w ostatnim czasie nie jest to normą. Dlatego najlepiej śledzić sobie regularnie stronę miejską (www.jaworzno.pl) lub sprawdzić na Biuletynie Informacji Publicznej (www.bip.jaworzno.pl), gdzie znajdziemy harmonogram sesji.

Prawo głosu mieszkańcowi przysługuje podczas ostatniego punktu sesji, czyli w tzw. wolnych wnioskach mieszkańców. Jest to trochę kłopotliwe zważywszy na fakt, że nigdy nie wiadomo ile sesja potrwa. Dlatego mieszkańcy nie raz czekali po kilka godzin na zabranie głosu. Niestety nie pomogły także apele mieszkańców o możliwość przeniesienia tego punktu na początek sesji, tak by nie zabierać cennego czasu mieszkańcom.

„Obywatelska aktywność musi być efektem starannie przemyślanej strategii i podlegać ewaluacji. Ludzie muszą sobie odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co chcą zmienić. Kluczową kwestią jest, jak to zrobić?” – Ethan Zuckerman

Kiedy już pojawimy się na sali obrad, należy zgłosić chęć zabrania głosu. Trzeba to uczynić u osoby z Biura Rady. Patrząc w stronę miejsca gdzie zasiada przewodniczący, osoba z Biura Rady zasiada po prawej stronie przy samej ścianie.

Przychodząc na sesje musimy pamiętać także o przygotowaniu naszego wniosku czy pomysłu w formie pisemnej. Jest to potrzebne ponieważ, każdy mieszkaniec otrzymuje od urzędu oficjalną odpowiedź na swoje wystąpienie. Przykładowo jeśli wnioskujemy o remont chodnika przy ulicy X, to urząd ma obowiązek merytorycznie ustosunkować się do takiego głosu mieszkańca.

Dla osób które pierwszy raz będą zabierać głos lub mają problem z wystąpieniami publicznymi, taka praktyczna rada: warto przygotować sobie przemówienie na kartce.

Jeżeli czasami problem dotyczy większej grupy mieszkańców, warto np. wspólnie podpisać wniosek, a wystąpić może jedna osoba.

Należy także pamiętać, że po ostatnich zmianach statutu mieszkańcy mają ograniczenia czasowe. Każdy z mieszkańców, może mówić maksymalnie 5 minut. Choć dotychczas takie ograniczenia nie obowiązywały.

Zabierając głos musimy pamiętać także o ważnej kwestii: musimy mówić o sprawach związanych z szeroko pojmowanym funkcjonowaniem miasta. Wszelkie osobiste uwagi czy też obrażanie kogoś, zgodnie ze statutem miasta nie powinny być tolerowane. W takim przypadku przewodniczący ma prawo przerwać mieszkańcowi wypowiedź i go upomnieć. W skrajnym przypadku może go nakazać mu opuszczenie sali obrad.

Jako, że punkt wnioski mieszkańców jest na samym końcu, warto poczekać po zakończeniu sesji i porozmawiać o swoim przemówieniu z radnymi. Poprosić ich o pomoc czy wstawiennictwo za naszym pomysłem.

Kiedy was pomysł lub wasz wniosek bezpośrednio dotyka większej ilości mieszkańców a trudno wam do niego przekonać radnych czy urzędników możecie skorzystać z Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej…ale o tym w przyszły czwartek…Zapraszamy

„Niezbędnik Obywatela” – czyli podręczna ściągawka dla wszystkich, którzy chcą się angażować w życie naszego miasta, ale czasem nie wiedzą jak to zrobić

autor: Dawid Serafin

 

 

Lista komentarzy:

  1. Precz po
    11 stycznia 2014 at 08:48

    PO WDJ SDJ nie lubi dyskutować z mieszkańcami…

  2. Name
    11 stycznia 2014 at 10:50

    A szkoda, bo naprawdę jak się ogląda sesję w necie to widać że osoby przychodzą z realnymi problemami, a czasem już z gotowymi rozwiązaniami dla radnych. I może o to chodzi, że mieszkańcy nie biorą diet,a robią więcej dla miasta niż niektórzy radni;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.