Pomniki w Jaworznie. Jaworzno pomnikami stoi

Udostępnij na:

Doliczyliśmy się przeszło dwudziestu. Nie wspominając o różnych tablicach, miejscach pamięci, itp. Najstarszy pochodzi z 1910 roku. Najmłodszy odsłonięty został w listopadzie 2008 roku. Nasz wniosek? Jaworzno pamięta o swojej historii i pomnikami stoi.

Najstarszym pomnikiem w mieście jest o dziwo pomnik nie związany z historią Jaworzna, lecz z grunwaldzką wiktorią polskiego oręża. Powstały w 1910 roku w Szczakowej Pomnik Grunwaldu postawiono dla uczczenie pięćsetnej rocznicy tego wydarzenia. „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę” – napisano na pomniku. W czasie II wojny światowej Niemcy rzecz jasna pomnik rozebrali. Jednak Polacy okazali się sprytniejsi. Jak czytamy w Zeszytach Historycznych Miasta Jaworzna (nr 2) „Tylko dzięki szczęściu udało się Polakom przechować w ukryciu orła i niektóre elementy pomnika”. W 1945 roku został on zrekonstruowany.

Drugim co do wieku pomnikiem jest rzeźba ks. Stanisława Stojałowskiego, znajdująca się w centrum miasta obok Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny. Rok powstania 1919. Ks. Stanisław był zakonnikiem jezuitą, później kapłanem katolickim, wyświęconym w 1870 roku.

Trzeci co do wieku pomnik znajdziemy znów w Szczakowej. Rok przed powstaniem klubu Szczakowianka Jaworzno (1923) w dzielnicy postawiono drugi w tej dzielnicy pomnik. Tym razem upamiętniający Tadeusza Kościuszkę.

Praktycznie w każdej dzielnicy znajdziemy jakieś miejsce pamięci. Głównie upamiętniające ofiary czy też bohaterów przeróżnych walk. Są również i takie, które upamiętniają rocznice powstania danych dzielnic. Tak jest np. w Jeleniu, gdzie na „rynku” znajdziemy Pomnik 700-lecia Jelenia.

Trzy powiązane ze sobą pomniki znajdziemy również na Osiedlu Stałym, w miejscu gdzie kiedyś istniała filia Auschwitz, potem w tym samym miejscu Centralny Obóz Pracy, by w latach 50-tych przekształcić się w Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców.

W miejscu pochówku ofiar obozu pracy w maju 1998 roku pamiątkowy obelisk odsłonili prezydenci Polski – Aleksander Kwaśniewski oraz Ukrainy – Leonid Kuczma. „Zdało się oczom głupich, że pomarli, a oni trwają w pokoju” – czytamy na obelisku. Niedaleko znajduje się pomnik Młodocianych Więźniów Politycznych – „Wolność można odzyskać, młodości nigdy”. Trzecim pomnikiem w tym miejscu jest znajdujący się przy samej Drodze Krajowej nr 79 Pomnik ofiar hitleryzmu.

W Dzień Niepodległości 2008 roku odsłonięty kolejny pomnik w Jaworznie – „W hołdzie Jaworznianom walczącym o niepodległą Ojczyznę”. Kosztował 360 tys. złotych. Kamień węgielny pod jego budowę wmurowano 3-go maja 2008 roku. Do dzisiaj pomnik, który mieści się przy bibliotece jest miejscem, przy którym odbywają się miejskie obchody narodowych świąt 3-go maja, czy 11-go listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.