Dziećkowice – prawie jak na mazurach [WIDEO+ZDJĘCIA]

Udostępnij na:

Wszystkim, którzy nie przepadają za naszą Sosiną, bądź też chcą jakiejś odmienności polecamy wycieczkę rowerową nad zalew Imieliński (Dziećkowice). Woda jest tam zdecydowanie czystsza, bo zbiornik ten należy do jednych z najczystszych w naszym województwie. Terenu i przestrzeni też jest zdecydowanie więcej – zalew ma powierzchnię ponad ponad 500 ha. Jezioro Imielińskie utworzono w 1985 w miejscu wyrobiska piasku podsadzkowego. Część zbiornika posiada wybetonowane brzegi , ogrodzone płotem.W tym miejscy można poczuć się prawie jak na Mazurach. I w tym wypadku prawie, wcale nie robi tak wielkiej różnicy.

Trasa: Jaworznianin.pl proponuje wybrać się nad zalew na rowerze. Naszą trasę proponujemy zacząć od sztandarowego punktu dla rowerzystów w naszym mieście, tj. od ścieżki rowerowej z Osiedla Stałego na Elektrownie Jaworzno III. Następnie proponujemy przejechać przez Łęg (ach, te urokliwe jeziora), by potem zjechać do centrum Jelenia. Tam, na rondo, odbijamy w prawo i już jesteśmy w Mysłowicach-Dziećkowicach. Z drogi polecamy zjechać na ścieżkę rowerową, która polnymi i leśnymi szlakami doprowadzi nas na sam zalew.

Zmęczonym polecamy podziwianie widoków z plaży i „smażenie” się w słońcu, a tym, którym jazdy na rowerze jest mało polecamy objechanie całego zalewu.Niestety nie da się tego zrobić jadąc całą trasę przy brzegu, albowiem w dwóch miejscach teren jest zamknięty – oczyszczalnia. Można jednak zjechać z terenu zalewu i ścieżkami objechać ten obszar.

Całość trasy: ok. 40 km

Zbiornik Dziećkowice (nazywany również Zbiornikiem Imielińskim) – zbiornik wodny położony pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim. Obecnie zbiornik znajduje się administracyjnie w granicach Imielina (większość) i Chełmu Śląskiego (tu znajduje się oczyszczalnia). Jest jednym z najbardziej czystych zbiorników w województwie śląskim, służy jako zbiornik wody pitnej. Nazwa wzięła się od Dziećkowic, dzielnicy Mysłowic. Odbywają się tu zawody w żeglarstwie, w tym także eliminacje mistrzostw Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.