Ciężkowice na rowerze [FOTO+VIDEO]

Udostępnij na:

To jedna z ciekawszych dzielnic Jaworzna. Oddalone od centrum miasta Ciężkowice, otoczone lasami, całkowicie nie pasują do wyobrażenia jakie mamy myśląc o nich, jako o jednej z dzielnic blisko 100-tysięcznego miasta. Lasy, stawy, stadnina, łąki, żadnego bloku. Wymarzone miejsce na rowerową wycieczkę.

Ciężkowice to znakomite miejsce na rowerową wycieczkę. Wyprawa na dwóch kółkach np. na teren rezerwatu „Dolina Żabnika”, to doskonała okazja, by odpocząć i poobcować z dziką, nieskażoną działalnością człowieka naturą. Zapach lasu, cisza, spokój, śpiew ptaków – czy trzeba bardziej zachęcać? Na terenie tego rezerwatu, który zajmuje przeszło 42 ha, występuje kilkaset gatunków roślin naczyniowych, wśród nich kilkadziesiąt gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych w skali kraju. Wydaje się to oczywiste – ale wolimy przypomnieć – nie zrywamy tych roślin! Rośliny to nie wszystko. W rezerwacie można napotkać na sporo gatunków zwierząt. Jeśli wierzyć leśnikom, jest ich ponad 100 rodzajów, z czego 44 podlegają ochronie prawnej.

W ogóle podróż do Ciężkowic może być znakomitym pomysłem. Bo Ciężkowice, to nie tylko Dolina Żabnika. To również wiele innych ciekawych przyrodniczych miejsc, jak choćby rejony leśne i łąki śródleśne Pola-Mostki (w rejonie ulicy Luszowickiej). Ciekawe widoki, spore walory krajobrazowe, podkreślane przez otwarte łąki i pastwiska. A do tego historyczna ciekawostka. W tym miejscu istniała dawno, dawno temu osada srebrników. Do dzisiaj zachowała się w tym miejscu kapliczka słupowa, pochodząca z 1580 roku!

Podróżując po Ciężkowicach warto też przejechać rowerem pod Górę Przygoń. Dlaczego? Bo znajduje się 355 metrów nad poziomem morza, a tym samym jest jednym z najwyższych wzniesień w naszym mieście. Jest dzięki temu kapitalnym punktem widokowym. Rzecz jasna będąc w tej dzielnicy trudno nie zahaczyć o stadninę koni, gdzie można nie tylko pojeździć na tych pięknych zwierzętach, ale również dobrze zjeść w znajdującej się na terenie ośrodka restauracji.

Będąc tutaj obowiązkowo zajrzyj do Doliny Żabnika:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.